Kompanitë ajrore po bëjnë thirrje për ndihmë

1.18mijëShikime

Kufizimet e udhëtimit janë drastike dhe kërkesat e biletave të ulëta: Duke pasur parasysh pandeminë e koronavirusit, linjat ajrore janë në krizë në të gjithë botën – dhe shpresojmë për mbështetjen e qeverisë. Lufthansa po zvogëlon masivisht orarin e fluturimeve.

Pas mbylljes së mëtejshme të kufijve në disa vende, linjat ajrore në të gjithë botën kanë frikë për ekzistencën e tyre dhe gjithnjë e më shumë po kërkojnë ndihmë shtetërore. Qeveritë duhet të përgatiten për ndikimin serioz ekonomik të masavepas pandemisë, thanë të tre aleancat e aviacionit Star Alliance, Skyteam dhe Oneworld, të cilat përfshijnë 60 përqind të të gjitha linjave ajrore në të gjithë botën.

Të gjitha masat e mundshme duhet të ekzaminohen për të ndihmuar linjat ajrore në një fazë të paparë. Përveç pezullimit të rregullave për të drejtat e ngritjes dhe të aterimit, operatorët e aeroportit duhet të ulin tarifat e tyre. Pasojat financiare të shpërthimit global të Coronavirusit janë të pashembullt, shpjegoi shefi i Skyteam, Kristin Colville. Të gjithë ata që janë të përfshirë në industri duhet të marrin masa të jashtëzakonshme gjatë kësaj kohe të jashtëzakonshme.

Lufthansa shkurton masivisht orarin e fluturimeve

Pandemia e coronavirusit po detyron linjat ajrore në të gjithë botën të bëjnë shkurtime drastike: Lufthansa po zvogëlon masivisht orarin e saj të fluturimit. Ditën e martë, dhjetë përqind e fluturimeve të largëta dhe 20 përqind e fluturimeve në Evropë do të ndërpresin, siç njoftoi linja ajrore. Këtë javë, janë planifikuar më shumë se 20 fluturime speciale nga Lufthansa, Eurowings dhe Austrian Airlines në mënyrë që rreth 6,000 pasagjerë të mund të kthehen në shtëpi, tha një zëdhënës. Orari i ult i fluturimit për të gjitha linjat ajrore Lufthansa fillimisht do të zbatohet deri më 12 prill.

Përveç kësaj, filiali Lufthansa i Austria Airlines (AUA) pezullon përkohësisht operacionet e rregullta të fluturimit të enjten. AUA njoftoi se fluturimi i fundit me numrin e fluturimit OS 066 do të ateroi më 19 Mars në mëngjes nga Çikago në Vjenë. Një aeroplan me distanca të largëta dhe një aeroplan i gjatë mbeti në shërbim të fluturimeve ndihmëse, tha ai.

Në ditët në vijim, linja ajrore gjithnjë e më shumë do të kryejë fluturime kthyese dhe do të përdorë gjithashtu ofertën e kompanisë mëmë Lufthansa për të ribërë listen.

Operacionet e fluturimit do të kontrollohen dhe strukturohen përsëri për të sjellë të gjithë pasagjerët, ekuipazhet dhe aeroplanët në shtëpi. Tani për tani, AUA do të anulojë të gjitha fluturimet deri më 28 mars.

“Pasagjerët që kanë rezervuar një fluturim gjatë kësaj periudhe – nëse është e mundur – do të drejtohen në linjat e tjera ajrore,” tha linja ajrore. Lufthansa njoftoi të Premten se do të aplikonte për ndihmë qeveritare për shkak të efekteve të krizës.

Ryanair anulon pjesën më të madhe të fluturimeve

Linja më e madhe ajrore me kosto të ulët evropiane Ryanair shkurton programin e saj të fluturimit deri në 80 përqind. Shefi i Ryanair Michael O’Leary dëshiron të kundërshtojë sfidat dhe të drejtojë linjën ajrore të sigurt përmes turbullirave. “Ryanair është një kompani ajrore elastike me një bilanc të fortë dhe rezerva të konsiderueshme parash,” tha menaxheri në një deklaratë. “Ne mund dhe do të mbijetojmë një kohë më të gjatë me më pak ose edhe pa fluturime nëse veprojmë siç duhet dhe në kohën e duhur.”

Në prill dhe maj, Ryanair pritet të shkurtojë fluturimet deri në 80 përqind. Brenda shtatë deri në dhjetë ditëve të ardhshme, shumica e flotës në Evropë nuk do të jetë më në gjendje të fluturojë. Ndërkohë, Ryanair dëshiron të vazhdojë fluturimet e planifikuara për aq sa lejohet të sjellë klientët përsëri në shtëpi. Linja ajrore austriake Lauda dhe linja ajrore polake Buzz gjithashtu i përkasin Ryanair.

Condor është duke zvogëluar ofertën

Avioni i pushimeve Condor gjithashtu po anulon fluturime të shumta për në zonat e njohura të pushimeve, sepse qytetarët gjermanë nuk lejohen më të hyjnë atje. SHBA, Republika Dominikane, Turqia dhe Maroku janë midis atyre që preken – disa me afate të ndryshme.

Kompania është akoma duke dërguar aeroplan në zonat e synuara për të rikthyer pushuesit. “Ne fluturojmë bosh në Turqi për t’i sjellë njerëzit në shtëpi,” tha një zëdhënës. Ata gjithashtu bashkëpunojnë ngushtë me operatorët turistikë që anuluan një numër të madh të turneve të paketave.

IAG u ul me të paktën 75 përqind

IAG njoftoi se do të zvogëlojë kapacitetet e saj në prill dhe maj për të paktën 75 përqind në krahasim me një vit më parë. Grupi IAG përfshin gjithashtu Spanjën Iberia, Irlandën Aer Lingus dhe linjat me kosto të ulët Niveli dhe Vueling.

Edhe pse IAG kishte “financa të ngurta”, pasiguria në lidhje me efektet dhe kohëzgjatjen e pandemisë nuk bëri më të mundur bërjen e një parashikimi të fitimit për vitin në tërësi. Konkurrenti Easyjet tha që shumica e flotës do të qëndrojë në tokë në një afat të shkurtër për shkak të kufizimeve. Air France-KLM thotë se do të shkurtojë midis 70 dhe 90 përqind të fluturimeve në prill dhe maj. Ndikimi financiar nuk është akoma i parashikueshëm.

Ndalimi i hyrjes për evropianët në SHBA hyn në fuqi

Në Shtetet e Bashkuara, American Airlines njoftoi gjithashtu një ulje prej 75 përqind të fluturimeve ndërkombëtare – fillimisht deri më 6 maj. Fluturimet brenda Shteteve të Bashkuara do të shkurtohen me 20 përqind në prill. Konkurrentët Delta dhe Southwest gjithashtu duan të hollojnë ndjeshëm planet e tyre të fluturimit, por ende nuk kanë dhënë ndonjë shifër. Një ndalim hyrje hyri në fuqi për shumicën e udhëtarëve nga Evropa të Premten, dhe nga e marta do të zbatohet edhe për udhëtarët nga Britania e Madhe dhe Irlanda.

Në Zelandën e Re, Air Zelanda e Re anulon 85 përqind të fluturimeve të saj të largëta – tregtimi i aksioneve të linjës ajrore është pezulluar. CEO Greg Foran njoftoi shkurtime të vendeve të punës, por nuk dha numra. Air Zelanda e Re punëson afro 8,000 njerëz.

TUI, Alltours dhe FTI Group anulojnë udhëtimet

Por jo vetëm linjat ajrore anulojnë një pjesë të madhe të fluturimeve të tyre, shumë operatorë turistikë gjithashtu pezullojnë operacionet e tyre deri në njoftimin e mëtejshëm. TUI njoftoi se do të kërkonte ndihmë qeveritare për të kapërcyer krizën – siç do të ishte edhe Grupi FTI. Organizatori, i cili është një nga më të mëdhenjtë në Gjermani, anuloi të gjitha udhëtimet deri në fund të marsit. “Mirëqenia e mysafirëve dhe punonjësve tanë është përparësia jonë kryesore, kështu që ne do të pezullojmë operacionet tona për momentin,” thuhet në një deklaratë. Operatori turne Alltours anulon të gjitha turnet e paketave dhe udhëtimet me ardhjen individuale deri më 27 Mars. Alltours anulon udhëtimet falas.

Qeveria federale premton ndihmë

Qeveria federale siguroi industrinë e aviacionit për mbështetjen e saj. Industria e aviacionit ishte e ekspozuar ndaj një testi të ashpër stresi papritur dhe pa asnjë faj të vetes, tha Koordinatori i Hapësirës Airore të Qeverisë Federale, Thomas Jarzombek, përpara një takimi të industrisë në Ministrinë Federale të Ekonomisë mbi ndikimin ekonomik të virusit korona në sektorin e aviacionit.

“Qeveria Federale është në anën e linjave ajrore dhe punonjësve të tyre. Ne duam të ndihmojmë në parandalimin e dëmtimit të përhershëm.” Palët e përfshira duhet të tërhiqen të gjitha, tha Jarzombek.